Ďalšie koncentračné tábory » KrakowTOP
Osvienčim

Ďalšie koncentračné tábory

8 koncentračných táborov ktoré navždy ostanú v pamäti

Vyhladzovací tábor v Osvienčime nebol jediným z táborov ktoré fungovali počas 2. svetovej vojny. V tomto článku vám popíšem a ukážem aj ďalšie koncentračné tábory. V týchto ôsmich hrôzostrašných koncentračných táborov prišlo o život viac než 4 milióny ľudí.

koncentracne tabory mapa

Najväčšie a najhoršie koncentračné tábory

1. Malý Trostinec

Situácia v malej dedinke neďaleko Minsku v súčasnom Bielorusku sa zmenila na nočnú moru. Asi 12 kilometrov juhovýchodne od Minsku sa nachádza dedina Malý Trostinec. Počas nemeckej nacistickej okupácie sa z tejto dediny vo vtedajšej Bieloruskej sovietskej socialistickej republike stala oblasť nemeckého nacistického koncentračného tábora.

Bol založený v novembri 1941. Slúžil ako tábor pre sovietských vojnových zajatcov do mája 1942, kedy začal fungovať ako vyhladzovací tábor do ktorého boli vlakom privážaní a popravovaní poväčšine židia. Keď sa v júni 1944 približovala Červená armáda, Nemci väzňov a zajatcov popravili a tábor zničili. Počet mŕtvych sa odhaduje na 65 tisíc.Toto je 8 koncentračných táborov ktoré navždy ostanú v pamäti

2. Sobibor

Podobný scenár nastal rovnako aj v Poľskej dedine neďaleko hranice s Ukrajinou. Od mája 1942 do októbra 1943 tu fungoval obdobný vyhladzovací tábor.

Sobibor je druhým koncentračným táborom v ktorom sa úspešne uskutočnilo povstanie väzňov. Povstanie sa uskutočnilo 14. októbra 1943. Pod vedením Alexandra Pečerského sa 600 väzňom zamestnaným v tábore podarilo premôcť nemeckých vojakov. Príbeh povstania je stvárnený vo filme Útek zo Sobiboru(1987). Tábor si pripisuje odhadovaný počet 250 tisíc mŕtvych.koncentračný tábor sobibor

3. Chełmno

Chełmno je ďalšia poľská dedina predstavujúca strach a ukrutné utrpenie. Leží asi 70 kilometrov od mesta Lodž. Tento koncentračný tábor si pripisuje prvenstvo, a to rovno dvojité. Jedná sa o prvý nacistický vyhladzovací tábor a taktiež prvý tábor kde bol k vyvražďovaniu používaný jedovatý plyn.

Chełmno bolo strediskom likvidácie Židov z get v provincii Reichsgau Wartheland a z lodžského geta. Usmrtených bolo odhadom 320 tisíc židov z rôznych krajín ako Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Holandsko alebo Maďarsko. Zabitých bolo tak isto 82 detí z českej obce Lidice a 11 detí z osady Ležáky.Koncentračný tábor chelmno

4. Majdanek

Neďaleko od táboru Sobibor sa nachádzal ďalší zajatecký a vyhladzovací tábor. Jedná sa o tábor Majdanek ktorý bol umiestnený na predmestí poľského historického mesta Lublinu. Od centra mesta je to pár kilometrov.

Tento koncentračný tábor sa považuje za jeden z najzachovalejších a práve vďaka rýchlemu postupu Červenej armády ho nacisti nestihli evakuovať a zlikvidovať celý. Do dnešnej doby je veľkou pamiatkou a taktiež vďaka nemu si môžeme živo predstaviť, ako to tam mohlo pred viac ako 70-timi rokmi vyzerať. Odhadovaný počet mŕtvych je 320 tisíc.

Koncentračné tábory Majdanek

5. Jasenovac

Jasenovac bol postavený v období druhej svetovej vojny v nezávislom štáte Chorvátsko fašistickou teroristickou organizáciou Ustaše pod vedením politika a vojnového zločinca Pavelića. Bol vzdialený asi 120 kilometrov od Záhrebu.

Založený bol v roku 1941 a zlikvidovaný 1945. Jasenovac slúžil pre genocídu Srbov ktorí boli prevážne pravoslávnymi kresťanmi narozdiel od katolíckych Chorvátov, ale tak isto aj pre rómov, židov a domácich obyvateľov ktorí s fašizmom neboli stotožnení. Väznice boli preplnené a tak museli ich počty zredukovať. Počet obetí masových vrážd sa odhaduje na približných 600 tisíc.Koncentračný tábor Jasenovac

6. Bełżec

Rovnako ako Majdanek, tak aj koncentračný tábor Bełżec je situovaný blízko hlavného mesta Lubelského vojvodstva Lublinu. Na počiatku roku 1940 ho Nemci pôvodne založili ako židovský pracovný tábor. Jeho väzni mali budovať opevnenie a protitankovú obranu pred ruskými vojakmi. Tábor bol zatvorený a znovu otvorený takmer po roku, avšak už ako vyhladzovací koncentračný tábor.

Bývalé protitankové zákopy boli použité ako masové hroby. Bełżec bol podobný Sobiboru a to rozlohou ale aj postupom likvidácie. Koncom decembra bola činnosť zastavená a tábor uzavretý. Stopy po tomto likvidačnom tábore boli zahladené. Utiecť sa podarilo len jednému človeku a bol ním poľský žid Rudolf Reder ktorý tak učinil v októbri 1942 a ako jediný väzeň podal obsiahle svedectvo o tábore. Reder prežil vojnu a zvyšok života prežil v Kanade.

Celkovo bolo v tábore Bełżec zavraždených približne 600 tisíc ľudí, poväčšine židov ale tak isto niekoľko tisíc rómov.Bezlec vyhladzovací a koncentračný tábor

7. Treblinka

Nachádzal sa asi 80 kilometrov severovýchodne od Varšavy pri obci Treblinka a delil sa na dve časti. Bol založený v roku 1941 ako tábor nútených prác pre nebezpečných zločincov. Denne tak isto ako aj v iných koncentračných táboroch tak aj v Treblinke zomierali stovky ľudí, ktorých telá najskôr putovali do masových hrobov. Neskôr sa začali na rozkaz Heinricha Himmlera telá spaľovať.

V auguste 1943 väzni v tábore Treblinka I zrealizovali ozbrojené povstanie a pár desiatkám z nich sa podarilo utiecť, zvyšok chytili alebo postrieľali. Jedným z nich bol aj Čech Richard Glazar ktorý utiekol a neskôr o tomto tábore napísal knihu Treblinka – slovo ako z detskej riekanky.

Koncentračný tábor Treblinka II bol do konca roka 1943 zlikvidovaný a zrovnaný so zemou. Treblinka I fungoval až do júna 1944, kedy ho oslobodili jednotky sovietskej armády. V týchto koncentračných táboroch zahynulo približne 870 tisíc ľudí, okrem židov tam zahynulo asi dvetisíc rómov čo predstavuje 0,5% z celkového počtu zahynutých. Všetko sa udialo v priebehu 16-tich mesiacov.

Koncentračné tábory - tábor Treblinka

8. Auschwitz II – Birkenau

O tomto koncentračnom tábore počulo asi najviac z vás. Birkenau bol zriadený v roku 1941 a ležal v Poľskej dedine Brzezinka, neďaleko mestečka Osvienčim. Nachádzal sa asi 3 kilometre od už postaveného tábora Auschwitz I. Tábor bol tak isto ako aj iné koncentračné tábory vybudovaný pre zajatecké účely a štatút zajateckého tábora držal až do jari 1944. Priestor bol v tvare obdĺžnika a dosahoval rozmery 140-tich hektárov.

Celý priestor bol prísne strážený a obkolesený dvojitým ostnatým drôtom. Vchod tvorila obrovská brána nad ktorou bola veža s výhľadom na celý tábor. Neskôr cez bránu previedli železničné koľaje, čo slúžilo na uľahčenie transportu väzňov. Plynové komory používali jed Zyklon B a nachádzali sa v zadnej časti tábora. Nachádzali sa pod zemou kde vojaci SS sypali granule tejto látky z ktorých sa uvoľňoval jedovatý plyn na báze kyanidu. Následne mŕtvym väzňom odobrali zlaté zuby a vlasy a telá odvláčili do krematórií kde ich spálili.

Ku koncu vojny už vojaci SS očakávali príchod Červenej armády. Plynové komory a krematóriá boli demontované. Obytné bloky začali spolu s ľuďmi vo vnútri vypaľovať podľa plánu, avšak vďaka rýchlemu postupu Červenej armády nebol celý plán uskutočnený a nie všetky dôkazy boli zničené.

Dňa 27.januára 1945 bol tábor oslobodený 322. streleckou divíziou. V tábore sa našlo približne 7600 preživších. Počas 2.svetovej vojny v tábore zahynulo približne 1 100 000 ľudí. Medzi nimi boli židia, rómovia, homosexuáli a rôzni ,,odporcovia národného socializmu“. Približne 900 tisíc hneď po príjazde skončili v plynových komorách alebo zastrelení. Ostatní väzni zahynuli na následky rôznych chorôb, podvýživy, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania.

auschwitz koncentračné tábory

Auschwitz II – Birkenau je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1979. Dodnes sa zachovalo 45 vymúrovaných a 22 drevených budov okrem ktorých tam môžete vidieť aj pozostatky plynových komôr, oplotenie alebo komíny ktoré slúžili na vetranie plynových komôr. Ročne toto miesto navštívi vyše milión ľudí.

Začnite plánovať svoj výlet do Krakova už teraz!

Vzhľadom na vysoký dopyt a veľké množstvo turistov sa odporúča rezervovať si vstupenky a ubytovanie vopred, aby ste si zabezpečili dátum a čas, ktorý vám vyhovuje najviac!

  • 🧂 Podzemné kráľovstvo soli! Wieliczka: Úžasný svet ukrytý 135 metrov pod zemou. Ste pripravení na dobrodružstvo, ktoré vám vyrazí dych? Objavte soľné sochy, podzemné jazerá a dychberúce siene vytesané v soli. Kliknite a rezervujte si prehliadku teraz. Tieto prehliadky sú populárne po celý rok, preto si rezervujte včas, aby ste predišli sklamaniu a zabezpečili si miesto.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.org team – Your Krakow Experts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button