Rady a tipy

Crazy komunistická prehliadka Krakova na trabante

Keď budete v Krakove, tak musíte navštíviť časť Nowa Huta – bývalé komunistické mesto vytvorené za účelom dodávania ocele pre sovietsky priemysel. Odporúčame vám aj absolvovať prehliadku tejto časti Krakova a to takzvanú: Crazy Communism Tour na Trabante.

Vďaka tejto prehliadke Krakova si pozriete život povojnovej – komunistickej éry v Poľsku. Nowa Huta sa nachádza na severovýchode Krakova. Dnes je to okres Krakova. V minulosti však bolo toto mesto oddelené.

Postavené bolo tesne po 2. svetovej vojne, Sovietmi, aby zásobovalo priemysel oceľou. Nowa Huta bola vytvorená sovietskymi architektmi a plánovačmi, kde je pri vysokých betónových budovách cítiť komunistický brutalizmus.

Krakov Communism Tour

Prehliadka Krakova na Trabante

Nowa Huta sa dnes začala transformovať z brutalizmu na modernizmus, ale napriek tomu tu budete cítiť starú atmosféru. Túto trasu si prejdete na starom aute Trabant. V minulosti boli trabanty v Poľsku veľmi populárne.

Počas prehliadky uvidíte, ako bolo mesto modelované, so stovkami bytov pre pracovníkov Oceliarne Nowa Huta. V Starom Meste v Krakove môžete vidieť väčšinou miestny turistický produkt, nie ľudí, ktorí tam skutočne žijú. Ale v Novej Hute máte jedinečnú šancu vidieť skutočný život Poľska.

Sprievodca vás prevedie rôznymi oblasťami a miestami – budete mať možnosť navštíviť komunistickú reštauráciu a Milk Bar. Kde sa dá kúpiť obed za 3 eurá.

Komunistická prehliadka krakova na trabante

Návšteva oceliarne a degustácia vodky

Najdôležitejším miestom prehliadky je návšteva oceliarne Tadeusza Sendzimira – v minulosti to bola Leninova oceliareň. V minulosti v nej pracovalo viac ako 40 000 ľudí.

Táto prehliadka je ako stroj času do minulosti – sprievodca vás zavedie do jedného bytu, ktorý sa od 60 rokov nezmenil, kde uvidíte propagandistické plagáty, čiernobiely staromódny televízor, sklenené skrinky s drobnosťami, žiadnu teplú vodu z vodovodu, staré noviny atď. V určitom okamihu vám budú ponúknuté aj kyslé uhorky a vodka.

Čo zahŕňa Crazy komunistická prehliadka Krakova na trabante:

  • Súkromná 3-hodinová prehliadka s vyzdvihnutím
  • Cestovanie v staromódnom aute Trabant
  • Anglicky alebo poľsky hovoriaci miestny sprievodca z Nowej Huty
  • Návšteva v staromódnej reštaurácii a Milk Bare
  • Prehliadka skutočných komunistických predmetov v bytoch Nowa Huta
  • Ochutnávka vodky

Prehliadka Krakova Oceliareň Nowa Huta

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button