Rady a tipy

Sukiennice

Sukiennice je stará budova trhoviska, ktorá je stredobodom hlavného Krakovského námestia. Je to jedna z najviac rozoznateľných pamiatok mesta a ročne ju navštívia tisíce turistov. Slovo Sukiennice je odvodené zo slova súkno, pretože sa v tomto trhovisku predávali zo začiatku hlavne látky. Ako súčasť krakovského starého mesta je táto budova zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

sukiennice

Čo môžete vidieť v Sukiennice?

Na spodnom poschodí budovy Sukiennice sa nachádza trhovisko, v ktorom sa dajú kúpiť napríklad šperky z jantáru, klasické výrobky z Poľska ako Krowky a Zubrowka, alebo suveníry z Krakova. Spodná časť budovy je tiež zaujímavá svojou výzdobou, pretože sú na stenách namaľované emblémy.

Na hornom poschodí sa nachádza múzeum s nádhernou zbierkou Poľského umenia, hlavne zo štýlov rokoko a neskorého baroku. Sú tu aj klasické obrazy zachytávajúce vojenské udalosti.

Čo sa týka novšej tvorby, môžete tu nájsť obrazy z obdobia nazývaného Mladé Poľsko. Toto obdobie umenia bolo v Poľsku na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia.

Skorá história trhoviska Sukiennice

Prvá zmienka o trhovisku pochádza už z trinásteho storočia, ale dodnes o nej nemáme veľa informácií. V štrnástom storočí začala prvá veľká rekonštrukcia, kedy začalo trhovisko naberať podobu veľkej budovy.

Kráľ Kazimír III. dal trhovisko postaviť v gotickom štýle. Podobné trhoviská boli postavené po celej Európe, napríklad v Belgicku alebo v Anglicku. Trhovisko sa postupom času postupne zväčšovalo, a s ním aj tovar ktorý sa tam predával.

Bohužiaľ, v roku 1555 kompletne táto budova celá zhorela. Vtedy sa okamžite začala stavba nového trhoviska.

V období stavby bol vo svete súčasným trendom renesančný sloh, a tým pádom aj trhovisko Sukiennice bolo v tomto slohu postavené.

trhovisko sukiennice

Nové rozšírenia budovy

V devätnástom storočí bola budova opäť rozšírená a zmenená. V tomto období do spodnej miestnosti tiež pribudli spomínané emblémy.

Trhovisko bolo v devätnástom storočí aj miestom bálov, napríklad v roku 1809 po tom ako bolo mesto oslobodené od vplyvu Rakúska. Na hornom poschodí tiež pribudlo spomínané múzeum so zbierkou Poľského umenia.

V novodobej histórii sa trhovisko Sukiennice stalo miestom kde sa prijímajú návštevy významných zahraničných veľvyslancov.

múzeum sukiennice

Prečítajte si aj článok – Krakovský hrad Wawel

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team – Your Krakow Experts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button