Rady a tipy

Sukiennice

Sukiennice je stará budova trhoviska, ktorá je stredobodom hlavného Krakovského námestia. Je to jedna z najviac rozoznateľných pamiatok mesta a ročne ju navštívia tisíce turistov. Slovo Sukiennice je odvodené zo slova súkno, pretože sa v tomto trhovisku predávali zo začiatku hlavne látky. Ako súčasť krakovského starého mesta je táto budova zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

sukiennice

Čo môžete vidieť?

Na spodnom poschodí budovy Sukiennice sa nachádza trhovisko, v ktorom sa dajú kúpiť napríklad šperky z jantáru, klasické výrobky z Poľska ako Krowky a Zubrowka, alebo suveníry z Krakova. Spodná časť budovy je tiež zaujímavá svojou výzdobou, pretože sú na stenách namaľované emblémy.

Na hornom poschodí sa nachádza múzeum s nádhernou zbierkou Poľského umenia, hlavne zo štýlov rokoko a neskorého baroku. Sú tu aj klasické obrazy zachytávajúce vojenské udalosti.

Čo sa týka novšej tvorby, môžete tu nájsť obrazy z obdobia nazývaného Mladé Poľsko. Toto obdobie umenia bolo v Poľsku na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia.

Skorá história trhoviska Sukiennice

Prvá zmienka o trhovisku pochádza už z trinásteho storočia, ale dodnes o nej nemáme veľa informácií. V štrnástom storočí začala prvá veľká rekonštrukcia, kedy začalo trhovisko naberať podobu veľkej budovy.

Kráľ Kazimír III. dal trhovisko postaviť v gotickom štýle. Podobné trhoviská boli postavené po celej Európe, napríklad v Belgicku alebo v Anglicku. Trhovisko sa postupom času postupne zväčšovalo, a s ním aj tovar ktorý sa tam predával.

Bohužiaľ, v roku 1555 kompletne táto budova celá zhorela. Vtedy sa okamžite začala stavba nového trhoviska.

V období stavby bol vo svete súčasným trendom renesančný sloh, a tým pádom aj trhovisko Sukiennice bolo v tomto slohu postavené.

trhovisko sukiennice

Nové rozšírenia budovy

V devätnástom storočí bola budova opäť rozšírená a zmenená. V tomto období do spodnej miestnosti tiež pribudli spomínané emblémy.

Trhovisko bolo v devätnástom storočí aj miestom bálov, napríklad v roku 1809 po tom ako bolo mesto oslobodené od vplyvu Rakúska. Na hornom poschodí tiež pribudlo spomínané múzeum so zbierkou Poľského umenia.

V novodobej histórii sa trhovisko Sukiennice stalo miestom kde sa prijímajú návštevy významných zahraničných veľvyslancov.

múzeum sukiennice

Prečítajte si aj článok – Krakovský hrad Wawel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button