Fabrika Oskara Schindlera
Fabrika Oskara Schindlera je bývalou fabrikou kde sa vyrábali kovové predmety. Svetoznámou sa stala až počas druhej svetovej vojny, a rozpráva jeden z najhrdinskejších príbehov druhej svetovej vojny. Bola miestom pôsobenia Oskara Schindlera, hrdinu z obdobia nacistickej okupácie Poľska. Novodobú slávu fabrika nabrala až po filme Stevena Spielberga s názvom Schindlerov zoznam.
Obsah:
História fabriky
Po poľsky „Fabryka Emalia Oskara Schindlera“, bola založená roku v 1937 tromi židovskými podnikateľmi. Zo začiatku vyrábala mnoho typov kovových výrobkov.
Spoločnosť prechádzala ťažkými obdobiami a nebola ekonomicky zdravá. Práve preto sa v nej počas rokov vystriedalo viac majiteľov.
Druhá svetová vojna
6. septembra 1939 nemecké vojská dorazili do Krakova a celé mesto spadlo pod ich kontrolu.
Za pomoci jeho vplyvu na súčasný režim sa dostal do vedenia fabriky na kovové predmety, ktorá v tom čase vyrábala hlavne kuchynské náradie.
Počas vojny sa táto fabrika musela využívať na vojnové účely, a preto sa v nej začali vyrábať nábojnice. Bol to ťah zo strany Oskara Schindlera, aby sa výroba stala dôležitou a nezatvorili ju.
Schindler vo fabrike zamestnával židov, čím ich zachraňoval pred osudom koncentračného tábora. Nemecko potrebovalo pracovnú silu, ktorá ich bude podporovať vo vojne, a tým pádom bolo Schindlerovi povolené židov zamestnávať.
Postupom času bolo týmto spôsobom zachraňovaných pred smrťou v koncentračnom tábore viac a viac ľudí. Na to aby mohli židia pracovať v jeho tábore musel pravidelne podplácať nacistických veliteľov.
Oskarovi Schindlerovi sa podarilo vytvoriť jeho vlastnú časť pracovného tábora, v ktorej sa lepšie zaobchádzalo so židovskými robotníkmi.
Konečné číslo ľudí, ktorých Schindler zamestnal a tým im zachránil život sa vyšplhalo až na 1200.
V Krakove určite nezabudnite navštíviť aj:
Obdobie po vojne
Po vojne bol Oskar Schindler ocenený ako Spravodlivý medzi národmi, čo je ocenenie dávané nežidovským občanom, za výraznú pomoc židovskému obyvateľstvu a záchranu životov.
Od roku 1948 bola fabrika využívaná na výrobu telekomunikačných zariadení. Až v roku 1993 nabrala táto budova dnešnú slávu, pretože jej príbeh bol vyrozprávaný v svetoznámom filme Schindlerov zoznam, ktorý natočil Steven Splielberg.
Niektoré časti deja boli dokonca natočené v samotnej budove fabriky. Film bol veľmi dobre prijatý verejnosťou a dokonca vyhral ocenenie Oscar vo viacerých kategóriách.
Po masívnom úspechu filmu a záujme verejnosti bola fabrika pretvorená na múzeum. Konkrétne sa tu nachádzajú dve múzeá – Historické múzeum mesta Krakov, a Múzeum súčasného umenia v Krakove.
Fabrika Oskara Schindlera dnes
Ak máte aspoň najmenší záujem v histórii a druhej svetovej vojne, určite neoľutujete túto fabriku navštíviť. Celá budova rozpráva príbehy o Krakove z vojnového obdobia.
Každá miestnosť v múzeu je prerobená tak, aby znázorňovala určité miesto v Krakove, ako napríklad ulicu, železničnú stanicu a tak ďalej.
Dokopy sa tak môžete v budove dostať až na 45 miest. Spoznáte tak presné detailné informácie z druhej svetovej vojny, ale hlavne zažijete hrozivú atmosféru mesta Krakov z tohto obdobia.
Samozrejmosťou sú pravdivé príbehy rôznych obyvateľov, predmety a fotografie zachytávajúce veci ktoré sa v meste a fabrike diali.