Rady a tipy

Fabrika Oskara Schindlera

Fabrika Oskara Schindlera je bývalou fabrikou kde sa vyrábali kovové predmety. Svetoznámou sa stala až počas druhej svetovej vojny, a rozpráva jeden z najhrdinskejších príbehov druhej svetovej vojny. Bola miestom pôsobenia Oskara Schindlera, hrdinu z obdobia nacistickej okupácie Poľska. Novodobú slávu fabrika nabrala až po filme Stevena Spielberga s názvom Schindlerov zoznam.

Fabrika Oskara Schindlera

História fabriky

Po poľsky „Fabryka Emalia Oskara Schindlera“, bola založená roku v 1937 tromi židovskými podnikateľmi. Zo začiatku vyrábala mnoho typov kovových výrobkov.

Spoločnosť prechádzala ťažkými obdobiami a nebola ekonomicky zdravá. Práve preto sa v nej počas rokov vystriedalo viac majiteľov.

Druhá svetová vojna

6. septembra 1939 nemecké vojská dorazili do Krakova a celé mesto spadlo pod ich kontrolu.

V tomto čase do mesta dorazil aj sudetský Nemec Oskar Schindler. Bol to významný člen nemeckej nacistickej strany NSDAP, ale aj agent nacistickej tajnej služby.

Za pomoci jeho vplyvu na súčasný režim sa dostal do vedenia fabriky na kovové predmety, ktorá v tom čase vyrábala hlavne kuchynské náradie.

Počas vojny sa táto fabrika musela využívať na vojnové účely, a preto sa v nej začali vyrábať nábojnice. Bol to ťah zo strany Oskara Schindlera, aby sa výroba stala dôležitou a nezatvorili ju.

Schindlerove múzeum

Schindler vo fabrike zamestnával židov, čím ich zachraňoval pred osudom koncentračného tábora. Nemecko potrebovalo pracovnú silu, ktorá ich bude podporovať vo vojne, a tým pádom bolo Schindlerovi povolené židov zamestnávať.

Postupom času bolo týmto spôsobom zachraňovaných pred smrťou v koncentračnom tábore viac a viac ľudí. Na to aby mohli židia pracovať v jeho tábore musel pravidelne podplácať nacistických veliteľov.

Oskarovi Schindlerovi sa podarilo vytvoriť jeho vlastnú časť pracovného tábora, v ktorej sa lepšie zaobchádzalo so židovskými robotníkmi.

Konečné číslo ľudí, ktorých Schindler zamestnal a tým im zachránil život sa vyšplhalo až na 1200.

Obdobie po vojne

Po vojne bol Oskar Schindler ocenený ako Spravodlivý medzi národmi, čo je ocenenie dávané nežidovským občanom, za výraznú pomoc židovskému obyvateľstvu a záchranu životov.

Schindler sa po vojne na určitý čas presťahoval do Argentíny, ale nakoniec umrel v Nemecku. Bol pochovaný na hore Zion v Jeruzaleme, a je to jediný člen nemeckej nacistickej strany pochovaný na tomto mieste.

Od roku 1948 bola fabrika využívaná na výrobu telekomunikačných zariadení. Až v roku 1993 nabrala táto budova dnešnú slávu, pretože jej príbeh bol vyrozprávaný v svetoznámom filme Schindlerov zoznam, ktorý natočil Steven Splielberg.

Niektoré časti deja boli dokonca natočené v samotnej budove fabriky. Film bol veľmi dobre prijatý verejnosťou a dokonca vyhral ocenenie Oscar vo viacerých kategóriách.

Po masívnom úspechu filmu a záujme verejnosti bola fabrika pretvorená na múzeum. Konkrétne sa tu nachádzajú dve múzeá – Historické múzeum mesta Krakov, a Múzeum súčasného umenia v Krakove.

Schindlerova fabrika

Fabrika Oskara Schindlera dnes

Ak máte aspoň najmenší záujem v histórii a druhej svetovej vojne, určite neoľutujete túto fabriku navštíviť. Celá budova rozpráva príbehy o Krakove z vojnového obdobia.

Každá miestnosť v múzeu je prerobená tak, aby znázorňovala určité miesto v Krakove, ako napríklad ulicu, železničnú stanicu a tak ďalej.

Dokopy sa tak môžete v budove dostať až na 45 miest. Spoznáte tak presné detailné informácie z druhej svetovej vojny, ale hlavne zažijete hrozivú atmosféru mesta Krakov z tohto obdobia.

Samozrejmosťou sú pravdivé príbehy rôznych obyvateľov, predmety a fotografie zachytávajúce veci ktoré sa v meste a fabrike diali.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button