Rady a tipy

Staré mesto v Krakove

Staré mesto je názov centrálnej štvrti v Krakove. Táto časť mesta má dlhú históriu a je významným miestom Poľska už okolo tisíc rokov. Kompletne celá stredoveká štvrť je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ponúka výnimočnú starú architektúru z rôznych období.staré mesto krakov

Čo môžete zažiť v štvrti Staré mesto?

Zaujímavosťou je to, že je štvrť komplet celá obkolesená pásom zeleného parku. Môžete tu nájsť veľa stredovekých ulíc, námestí a pamiatok.

Staré mesto vedie od brány sv. Floriána až ku hradu Wawel. Tieto dve pamiatky sú spojené kráľovskou cestou, po ktorej cestovali poľský králi na korunováciu do hradu.

Veľkú časť kráľovskej cesty tvorí ulica Grodzka. Prvá zmienka o ulici pochádza z 13. storočia a je preto jednou z najstarších ulíc Krakova.

Určite nezabudnite navštíviť Malé a Štefanské námestie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti najväčšieho, hlavného námestia. Je to najväčšie stredoveké námestie v Európe, na ktorom sa nachádzajú najdôležitejšie pamiatky Krakova.

Môžete tu nájsť staré budovu starého trhoviska Sukiennice zo 16. storočia. Na hornom poschodí trhoviska je poľské národné múzeum umenia.

Na námestí je tiež stará radnica s radničnou vežou, ktorú nazývajú aj „šikmá veža“, pretože je naklonená pol metra do jednej strany. Môžete si z nej vychutnať výhľad na celé staré mesto a okolie.

Neoddeliteľnou súčasťou hlavného námestia sú aj katedrály a staré stredoveké domy nazývané „kamienice“.

starý krakov

Staré mesto je známe aj najstaršou univerzitou v Poľsku, postavenou v roku 1364. Vnútri si môžete pozrieť astronomické nástroje Nikolasa Kopernika alebo zachované stredoveké učebnice.

Ak sa chcete dozvedieť viac o starom námestí, môžete si na našej stránke prečítať ďalšie detailné články o jednotlivých pamiatkach vrátane ich histórie.

Atmosféra v starom meste Krakov

Neoddeliteľnou súčasťou krakovského starého mesta je typická atmosféra. Konajú sa tu počas roka mnohé kultúrne udalosti, na ktorých stretnete turistov, ako aj domácich obyvateľov.

Ak budete hladný, doprajte si typický praclík z jedného z malých stánkov, alebo navštívte domáce reštaurácie ponúkajúce tradičné poľské jedlá ako napríklad pierogi, bigos, barszcz  alebo zapiekanka.

História krakovského starého mesta

Archeologické nálezy z wawelského kopca potvrdili, že Krakov bol osídlený už niekedy v siedmom storočí. Prvá písomná zmienka o starom meste pochádza z 9. storočia. Od začiatku 10. storočia sa Krakov stal sídlom poľských kráľov.

Od 14. storočia a vlády Kazimíra III. Veľkého, bol Krakov využívaný aj na korunováciu nových poľských kráľov.

V období renesancie mesto prešlo mnohými zmenami. V renesančnom slohu boli prestavané mnohé pamiatky, ako napríklad Sukiennice alebo samotný hrad Wawel. V tomto období ale tiež Krakov stratil svoju významnosť, pretože sa politické záležitosti začali presúvať do Varšavy.

historický krakov

Barok bol pre staré mesto veľmi rušným obdobím. Celá štvrť bola dva krát zničená kvôli švédskej invázii. Tiež sa ale prestavali mnohé stavby do barokového slohu, ako napríklad katedrála sv. Petra a Pavla.

V tomto období pribudli aj nové významné pamiatky, ako kostol sv. Anny, alebo kostol sv. Kazimíra, známy pre svoje katakomby.

Krakov sa potom na konci 18. storočia stal súčasťou Rakúsko-Uhorska. V 19. storočí sa František I. rozhodol zbúrať staré, poškodené hradby ktoré viedli okolo mesta. Práve namiesto nich bol postavený park. Z hradieb boli zachované napríklad Floriánska brána alebo brána Barbakán.

Počas okupácie nacistami bolo celé staré mesto vyrabované a mnoho umeleckých diel bolo ukradnutých.

Nemci pozatvárali múzeá, a tiež poničili synagógy, najmä v židovskej časti Kazimierz. Krakov bol potom oslobodený od Nemeckého vplyvu sovietskou armádou.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team – Your Krakow Experts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button