Rady a tipy

Soľná baňa Wieliczka

Soľná baňa Wieliczka je jednou z najznámejších baní na svete. Hlavné priestory pre turistov sa nachádzajú až 300 metrov pod zemou. Sprístupnené časti sú približne 3,5 km dlhé, čo pokrýva iba okolo 2 percentá celkovej dĺžky. Kvôli dlhým chodbám na rôznych poschodiach celková vykopaná dĺžka bane dosahuje ohromných 287 kilometrov. Väčšina bane teda nie je prístupná verejnosti.

Wieliczka soľná baňa v Poľsku

Prečo navštíviť soľnú baňu Wieliczka?

Počas návštevy bane si príde na svoje veľa typov turistov. Najviac turistov tu chodí práve kvôli obrovským podzemným sieňam. V najväčšej prístupnej sieni vysokej viac ako 30 m dokonca vzlietol teplovzdušný balón.

Nachádza sa tu aj podzemné jazero s kryštálovo čistou vodou, v ktorom počas jednej udalosti jazdili windsurferi. Jazero je krásne vysvietené a vedie okolo neho vyvýšená trasa pre návštevníkov.

V skalách počas dlhých rokov baníci vykopali mnohé kaplnky a neskôr aj kostoly. Takisto boli umelcami vytesané sochy. Sochy v bani Wieliczka boli vytesané v rôznych obdobiach, a okrem iných zobrazujú aj najznámejšie osobnosti Poľska.

Sú tu aj sochy vytesané zo soli dosahujúce obrovské rozmery. V bani sa oficiálne nachádza výstava histórie soľného baníctva. 

baňa Wieliczka

Soľná baňa Wieliczka je tiež miestom rôznych podujatí. Konajú sa tu napríklad koncerty, diskotéky, gala-večery, predstavenia, módne prehliadky alebo výstavy súčasného umenia. Obrovské siene sa za nemalý príplatok dajú prenajať na obrovské svadby, oslavy alebo business stretnutia.

Wieliczka má pre svoje najdôležitejšie udalosti originálnu skupinu dychovej hudby. V bani má skupina sídlo, a hrá napríklad pri oslavách alebo pohreboch baníkov.

Výhodou soľnej bane je čistý vzduch, a preto je navštevovaná pacientami s problémami dýchacích ciest. Pre týchto ľudí je tu tiež možnosť špeciálnej návštevy, kedy zostanú v bani počas noci na prespanie.

Každý rok navštívi baňu asi 1 200 000 ľudí. Medzi najznámejších ľudí ktorí baňu navštívili sú napríklad Frederyk Chopin, Dmitri Mendeleyev, Bill Clinton, Ján Pavol II. alebo Mikuláš Kopernik.

Prečítajte si aj o týchto pamiatkách a miestach ktoré treba v Krakove navštíviť:

História soľnej bane Wieliczka

História bane Wieliczka siaha až do 13. storočia. Už v tomto období ľudia začali kopať šachty do zeme kvôli ťažbe soli.

Niekedy v tomto období bol na mieste vybudovaný hrad ktorý bane spravoval. Kráľ Kazimír III. Veľký dal neskôr bani privilégiá a prebral ju pod svoju kontrolu. V tomto období baňa prosperovala a rástla, dokonca tu bola vybudovaná nemocnica pre baníkov.

Ako postupoval čas, do bane sa dostávali nové technológie, ako napríklad mlyn na konský pohon z Uhorska. To samozrejme umožňovalo bani aby stále rástla, preto tú stále pribúdali nové šachty.

Soľná baňa Wieliczka

Počas druhej svetovej vojny baňu obsadili nacisti. Tí baňu naďalej využívali na výrobu ktorá spočiatku nebola spojená s vojnou. To sa ale zmenilo keď tu bolo prevezených mnoho židov z pracovných táborov. Tí tu mali v podzemí pracovať v továrni na muníciu a iné veci potrebné pre vojnu.

Táto výroba ale nikdy nezačala, pretože bola baňa oslobodená sovietskymi vojskami. Po vojne tu boli navrátené aj mnohé stroje ktoré Nemci premiestnili do svojich baní.

Neskôr sa baňa stála zaujímavým bodom pre turizmus, pretože jej obrovské chodby začali byť pretvárané na nádherné siene pod zemou.

Od roku 1994 je baňa označená ako jedno z poľských národných múzeí. Bohužiaľ, ceny soli počas rokov výrazne klesli, a preto baňa prestala byť využívaná na ťažbu. Od roku 2007 sa Wieliczka využíva už iba výhradne na turizmus.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP team.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button