Rady a tipy

Krakovský hrad Wawel

Krakovský hrad Wawel je jedna z najdôležitejších pamiatok mesta. Je zapísaný na zozname pamiatok UNESCO. Je najväčším hradom v Poľsku, a počas dlhých rokov jeho existencie prešiel mnohými zmenami. Je to najväčší hrad v Poľsku a môžete v ňom nájsť budovy postavené v rôznych architektonických slohoch. V minulosti bol dlhé roky sídlom Poľských kráľov. Hrad stojí za návštevu aj kvôli múzeám, ako napríklad múzeum umenia, zbraní, keramiky alebo kováčstva.

krakovsky hrad Wawel

 

História hradu a významné pamiatky

Wawelský kopec bol významným miestom dlho pred tým ako na ňom bol postavený hrad. Na kopci boli objavené archeologické nálezy, z doby približne 100 000 rokov pred Kristom.

Okolo tohto miesta boli omnoho neskôr križovatky významných obchodných ciest. Až v prvej polovici jedenásteho storočia sa Wawelský kopec stal miestom, z ktorého vládli panovníci Boleslav Chrabrý a Mieško II. V tomto období bola na kopci postavená prvá verzia hradu. Z tejto pôvodnej verzie ostali iba pozostatky ktoré neskôr objavili archeológovia.

V hrade sa tiež nachádzajú pozostatky katedrály z jedenásteho storočia, ktorú stavali aby v meste mohol sídliť biskup.

Z dvanásteho storočia pochádza legenda o drakovi. Legenda hovorí o drakovi ktorý bol schovaný v jednej z jaskýň pod hradom, ktorá sa dnes nazýva „Smocza Jama“, v preklade dračia jaskyňa. Jaskyňa je dlhá 276 metrov a vchod sa nachádza pred hradbami pri rieke Visla.

Na počesť tejto legendy bola pred dračou jaskyňou postavená moderná socha draka ktorá dokonca chrlí oheň.

Neskôr v 13. storočí sa začala budovať Hermanovská katedrála, ktorá na mieste stojí dodnes. Súčasťou katedrály sú napríklad kaplnky, ale aj hrobky kráľov. Prvý kráľ pochovaný v katedrále bol Ladislav I. v roku 1333.

Postupom rokov sa ku katedrále pristavovali nové stavby, a taktiež bolo vnútri vybudovaných viacej hrobiek významných Poľských osobností.

hrad Wawel v krakove

Krakovský hrad Wawel renesancia

V 16. storočí zažil Krakovský hrad Wawel veľké zmeny a rozšírenia. Kráľ Žigmund I. Starý, inšpirovaný zahraničnou architektúrou, nechal v hrade postaviť nové budovy v renesančnom slohu.

V tomto období boli vnútri hradu postavené štátne siene, ktoré sú dodnes jednou z najhlavnejších atrakcií hradu. Sú známe napríklad olejovými maľbami, ale aj tým že sa tu konali kráľovské svatby. 16. storočie bolo ale aj zlým obdobím pre hrad, pretože hlavným mestom Poľska sa stala Varšava. Preto bol hrad opustený, a tiež vyrabovaný Pruskou armádou.

V 17. storočí sa hrad stal významným obranným bodom Poľska. Preto bol celý zmodernizovaný, a bolo dobudovaných mnoho nových obranných prvkov.

wawel Krakow pekná pamiatka

Novodobá história Wawel

Počas druhej svetovej vojny, boli z hradu ukradnuté mnohé vzácne gobelíny. Kráľovská pokladnica a ostatné cennosti boli však počas vojny uložené v Kanade, a po vojne boli navrátené do Wawelského hradu.

Z novodobej histórie je tiež významným faktom to, že sa katedrála stala v roku 1946 miestom pôsobenia Karola Wojtylu, neskôr známeho ako pápeža Jána Pavla II. Kvôli tomu sa dnes v hrade nachádza aj múzeum Jána Pavla II.

Po Smolenskej tragédii bol vo Wawelských kráľovských hrobkách pochovaný aj bývalý prezident Poľska Lech Kaczyński.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.org team – Your Krakow Experts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button