Rady a tipy

Podgórze

Podgórze je názov bývalej časti Krakova, ktorá je dnes rozdelená do viacerých menších štvrtí. Kvôli svojej rozlohe ponúka rozličné zážitky. Môžete sa tu vybrať kvôli starej časti, v ktorej je napríklad fabrika Oskara Schindlera alebo pamätníky pre obete nacizmu. Zaujímavá je tiež moderná časť alebo krajná časť Krakova využívaná na oddych v prírode.

Podgórze

Čo navštíviť v mestskej časti Podgórze?

Najlepšie je začať dvomi najhlavnejšími námestiami. Prvé námestie s názvom „Rynek Podgórski“ má príjemnú atmosféru a môžete tu nájsť napríklad nádherný kostol sv. Jozefa.

Druhé námestie sa nesie v smutnejšom duchu, pretože je na ňom pomník pre obete z nacistického geta. Toto námestie sa dnes nazýva „Plac Bohaterów Getta“. Potom sa môžete prejsť po Jozefínskej ulici.

Na tejto ulici sa nachádzajú budovy s malými štítkami, na ktorých je popísané aký účel mali jednotlivé budovy počas okupácie.

V mestskej časti Podgórze tiež môžete nájsť zachovaný múr, ktorý slúžil ako hranica geta.

Neodmysliteľnou súčasťou je hlavne fabrika Oskara Schindlera, v ktorej sa dnes nachádza historické múzeum mesta Krakov, a tiež múzeum súčasného umenia v Krakove.

Neďaleko od týchto miest sa nachádza najmodernejšia časť mesta Krakov – Zabłocie. V minulosti tu stálo mnoho fabrík ktoré dnes už nefungujú, a práve preto sa rekonštruujú do zaujímavých moderných podôb.

Ak v rušnom Krakove hľadáte trochu ticha a odpočinku, môžete zájsť do časti zvanej Krzemionki. Prírodná časť mesta ponúka vyvýšenia a výhľady na Podgórze, ale aj na celý Krakov. Toto miesto je hodné poznávania, nachádza sa tu napríklad televízna veža, ale aj zbytky nacistického koncentračného tábora.

Výhodou tejto mestskej časti je aj to, že ide takmer cez pol mesta pozdĺžne popri rieke Visla. Môžete sa teda poprechádzať pri vode a prejsť si významné mosty, ktoré spájajú dve časti Krakova.

Popri rieke sa dostanete na miesto zvané Manggha Centrum. Bolo postavené kvôli iniciatíve poľského režiséra Andrzeja Wajdu, ktorý bol ocenený Oscarom. Toto miesto je postavené japonským architektom, a vnútri prebiehajú udalosti a výstavy zamerané na japonskú kultúru.

Podgórze Krakov

Nemalou výhodou štvrti Podgórze je to, že ju ešte úplne neobjavili turisti. Môžete tu preto zažiť autentickú atmosféru mesta Krakov.

Vznik mestskej časti Podgórze

Podgórze vzniklo počas Rakúsko-Uhorskej vlády Jozefa II., ako samostatné mesto. Ako sa blížil rozpad Rakúsko-Uhorska, mesto Podgórze zaberalo asi jednu pätinu vtedy obývaného Krakova.

Preto sa po prvej svetovej vojne, potom ako vzniklo samostatné Poľsko, mesto pričlenilo ku Krakovu a bolo klasifikované ako mestská časť.

Druhá svetová vojna

Druhá svetová vojna bola pre Podgórze, ako aj pre celý Krakov najtragickejším obdobím. Práve tu vzniklo židovské geto, do ktorého boli premiestnení židia zo štvrti Kazimierz.

Z tohto miesta boli mnohí židia prevezený do koncentračných a pracovných táborov. Geto bolo úplne preľudnené, pretože Nemeckí nacisti premiestnili židov do omnoho menšej oblasti, ako bola tá v ktorej bývali predtým.

Krakov Podgórze

Tieto obdobia sú veľmi dobre zachytené v Spielbergovom filme Schindlerov zoznam, ktorý rozpráva príbeh práve židov žijúcich v Krakove.

Počas vojny tu bola aj fabrika Oskara Schindlera, ktorá sa najskôr zaoberala výrobou kuchynského náradia a potom nábojníc.

Týmto Oskar Schindler zachránil pred smrťou až 1200 židov, ktorých vo fabrike zamestnal a vytvoril z nich ľudí, ktorých nacistické Nemecko potrebovalo pre vedenie vojny. Avšak, bol to len zlomok z celkového obyvateľstva žijúceho v gete, pretože tam počas vojnového obdobia skončilo až približne 60 000 židov.

V roku 1943 potom nastala úplná likvidácia geta, kde bolo mnoho ľudí buď premiestnených do koncentračných táborov, alebo zastrelených priamo na ulici. Celé mesto Krakov bolo v roku 1945 oslobodené sovietskou armádou.

Komunizmus

Počas komunizmu sa ako v ostatných krajinách mestské časti začali meniť. Staré budovy nahradili komunistické paneláky do ktorých sa zmestilo viac ľudí. Taktiež mestská časť Podgórze sa začala rozťahovať do šírky a posúvala tak hranice mesta.

Po páde komunizmu boli plány mesta Krakov zmenené, a tým pádom boli zmenené aj hranice štvrti Podgórze. Dnes pozostáva z viacerých menších mestských častí.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button