Rady a tipy

Židovská štvrť v Krakove – Kazimierz

Kazimierz je názov židovskej štvrti v Krakove, ktorá je súčasťou krakovského starého mesta zapísaného v zozname UNESCO. Bola po dlhých 500 rokov centrom života židovských obyvateľov mesta. Môžete tu vidieť mnohé zaujímavé pamiatky, ale aj spoznať temnú históriu mesta.

kazimierz židovská štvrť

Hlavné pamiatky v štvrti Kazimierz

Štvrť Kazimierz nie je taká veľká, ale za to tu môžete nájsť pamiatky z rôznych období histórie. Najlepším spôsobom ako začať prehliadku štvrti je prejsť sa po Širokej ulici.

V prvom rade sú hlavným lákadlom štvrti synagógy, ako napríklad Stará synagóga z 15. storočia, alebo známa Vysoká synagóga.

Zaujímavým miestom je tiež pamätník Jana Karského, ktorý získal ocenenie „Spravodlivý medzi národmi“, ktoré sa udeľuje nežidovským osobám, ktoré výrazne pomohli židovskému obyvateľstvu počas holokaustu.

Táto štvrť je tiež miestom typických starých židovských cintorínov. Mnoho miest v štvrti je tiež pospájanými s legendami ktoré tu počas dlhej histórie vznikli.

História židovskej štvrti Kazimierz

Miesto na ktorom stojí dnešná štvrť bolo významné už v stredoveku. Stálo tu staré posvätné pohanské miesto, z čias pred tým ako oblasť začala byť kresťanská.

Po príchode kresťanov bolo toto miesto posvätené a bol na ňom postavený kostol Archanjela Michala.

Prvá zmienka mene Kazimierz pochádza z roku 1335, kedy dal Kazimír III. Veľký pomenovať toto miesto podľa jeho mena. Spočiatku bola táto štvrť samostatné mesto. Keď začali byť židia vyháňaní z Krakova na prelome 15. a 16. storočia, usídlili sa práve na tomto mieste.

Toto miesto neskôr dostalo právomoci na to, aby tu vzniklo trhovisko. Kvôli tomu sa mesto Kazimierz stalo významným bodom vtedajšieho Poľska.

židovská štvrť krakov

Jednou z najvýznamnejších stredovekých stavieb sa stal most s názvom „Pons Regalis“, po ktorom išla dôležitá obchodná trasa. Táto trasa spájala soľnú baňu Wielliczka s Krakovom, prechádzala presne cez mesto Kazimierz.

Vďaka židovskému obyvateľstvu tu bolo postavených mnoho synagóg, z ktorých najstaršia bola postavená v 15. storočí.

Ďalej bolo celé mesto kvôli svojmu bohatstvu opevnené hradbami. Mesto začalo rozkvitať aj vďaka mnohým učňom, umelcom a remeselníkom. Až v roku 1795 sa pod vplyvom Rakúska mesto stalo štvrťou Krakova.

Krakov Kazimierz

Novodobá história

Počas 2. svetovej vojny a nemeckej okupácie Poľska bola štvrť veľmi zničená. Smutným faktom je to, že väčšina židov z tejto štvrti bola vyvraždená pri likvidácii mesta alebo v koncentračných táboroch.

Počas komunistickej éry bola celá štvrť veľmi zanedbávaná. Až po prevrate sa Kazimierz stal miestom konania Židovského Kultúrneho Festivalu, ktorý je najväčším festivalom tejto kultúry v Európe.

V roku 1993 Steven Splielberg natočil v tejto štvrti veľkú časť filmu Schindlerov zoznam. Od roku 1993 sa začala veľká rekonštrukcia mnohých pamiatok. Tiež tu pribudlo mnoho barov, reštaurácií a obchodov so židovskou tematikou.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.org team – Your Krakow Experts

One Comment

  1. Ďakujem za článok, tento víkend sa chystám s priateľkov do Krakova a určite navštívime aj Kazimierz. Ideme samozrejme hlavne za wellnessom, ale história nesmie chýbať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button